Dobrý den, naše výdejní místo je uzavřené, knihy objednané k os. vyzvednutí ( podrobnější informace najdete v souhrnu Vaší objednávky, je možné individuální vyzvednutí po tel. domluvě tel. +420 608 236 112 v Praze) Děkujeme

 

Maso – Martin Harníček

masoNe každý má rád maso. Ne každý má rád uspořádání této společnosti. Ne každý má rád svého souseda. Dalo by se říct, že kniha Maso od Martina Harníčka je na hranici mezi kritikou společnosti, vegetariánstvím a praktickým návodem jak z toho všeho ven.

Kniha je to příznačně velmi syrová. Nečeká na vaše citlivé ach, ale rovnou vás zahltí hnusem. A kupodivu nepřestane do poslední tečky. Což je její zásadní výhoda. Zahryzne, zničí, odkopne. Bezcitně. Bezohledně.

Humanista humanistovi plkem a sám sobě klkem.

Kritika společnosti. Každá kniha je svým způsobem kritikou společnosti. Medvídkem Pú počínaje, Levnými recepty konče. Harníček Maso pojal jako kritiku společnosti konzumní a tak nádherně prosperující na úkor těch pod vaší podrážkou.

martin harníčekKristovo utrpení zabalené v plíně se na nás šklebí ze zdí a my v sobě máme přesto tu neovladatelnou touhu žrát, požírat se navzájem. Zahryznout se do kolemjdoucího krku. Jen pro tu slabou chvilku touhy po moci. Touha je svým způsobem určující. Ne, nikdy nejde o lásku, o pochopení. Nebo pro Krista o soucit. Krev, vaše, mezi mými zuby. Trhat maso člověka. Je lepší příměr k naší společnosti? Nezaobalena realita do blýskavých reklam, potkávali bychom na chodnících jen ožraná zakrvácená torza. Nezřízená chuť roztrhat svou přítelkyni zuby při jejím znásilňování. To je Harníčkova vize naší společnosti. Nic vyššího, nic krásného, jen spousta umělého a předstíraného. Láska není, je jen hlad po ní. Hlad. Nekonečně obludný hlad.

Harníček stvořil metaforu na metaforu.

Přečtením Harníčkova Masa si sáhnete na dno své duše a s hrůzou zjistíte, že po dnu následuje další a další dno. Není kam spadnout, ale vždycky to bude směrem dolů.

I krása smrdí. I smrad je krásný.

Harníček a vegetariánství.

Harníčkův popis vegetariánství v Masu je parodií na spolky, začasto do sekty vpravené, kde láska je hlavní veličinou a příčinou. Všeho. Kde úsměv je platidlem. Kde soulad u kafe beseduje s porozuměním. Kde teď je navždy, bylo je pro blbouny a bude trouchniví ve sférách hypotetického průjmu nekonečného optimismu. Harníčkovo vegetariánství je naplněno vším krásným a rozumným. Tudíž pohříchu křehkým a prakticky již tlejícím.

Teď k tomu praktickému návodu.

Nemáte rádi svého souseda?

Jaká vám pomoc. Prostě ho snězte.

Právě v prodeji Šťastný kosočtverec
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím